EseményFotográfia

Polaroid Forradalom – A Polaroid Workshop közös tárlata

A Polaroid Workshop alkotói ismét együtt állítanak ki – hat különböző látásmód, egy közös szenvedély: az analóg-instant fotográfia. A 2020-ban alakult művészeti csoport negyedik kiállítása a Polaroid műfajának sokszínűségét mutatja be – személyes történetek, kísérletező kedv, kéziratok és lenyomatok párbeszéde.
A megnyitó 2025. április 26-án 18 órakor lesz, a tárlat része a Budapest Photo Festival hivatalos programjának. Részletek a DRÓTon.

Tovább
AlkotóÉletIrodalom Tolnai Ottó

Tolnai Ottó (1940-2025) felolvassa versét és arról beszél, hogyan kellene a verseket felolvasnunk

2025. március 27-én meghalt Tolnai Ottó Kossuth-díjas író, költő, műfordító, a vajdasági magyar irodalom kiemelkedő alakja, a magyar irodalom korszakos jelentőségű alkotója, közölte a hírt a család. 84 éves volt. Mi most a DRÓT archívumából két különlegesen értékes anyaggal emlékezünk a költőre: egy hangfelvétellel és egy archív videófelvétellel.

Tovább
Színház Formanek Csaba

Formanek Csaba rendező videóüzenete a színházi világnap alkalmából

A színházi világnap elnevezésű nemzetközi ünnepnapot a Nemzetközi Színházi Intézet (ITI) kezdeményezésére 1962 óta évente március 27-én tartják meg világszerte. Különféle hazai és nemzetközi színházi rendezvényeket szerveznek ebből az alkalomból. Évente más és más világhírű személyiséget kérnek fel az ITI részéről a világnap nemzetközi üzenetének megfogalmazására. Magyarországon 1978 óta ünneplik. Formanek Csaba rendező különleges üzenetét itt láthatjátok a DRÓTon.

Tovább
Irodalom

Kellj fel és járj!

Az élet alapvetően mégiscsak inkább vicces és szerencsére csak kevés időt kell hülye kormányablakban a hülye hivatalnokokkal bajlódnunk. Az embereknek is remek a humorérzéke.
Vegyük például a 15. fejezetben már emlegetett El Escorial pénztárosát, aki arra a kérdésre, hogy vajon akadálymentes-e az El Escorial látogatók előtt nyitva álló része, azt a frappáns választ adta, ha fel tudok állni a székből és felmenni a kétezer lépcsőn, akkor igen.

Tovább
HallhatóIrodalomLátható

A halhatatlan Petőfi – Weiner Sennyey Tibor előadása

Újra és újra felélednek különböző híresztelések, hogy Petőfi Sándor nem is 1849-ben, hanem 1856-ban halt meg Barguzinban. A történet ismert, számtalanszor írtak róla, erősítették és cáfolták meg, derítették ki, hogy a barguzini csontok alapján Petőfi nő volt és hasonlók. De vajon miért olyan fontos nekünk, hogy Petőfi tovább éljen? Ki nekünk ma Petőfi Sándor? Weiner Sennyey Tibor előadása a szentendrei Nyitott Templomok Fesztiválján hangzott el 2023-ban és a DRÓTon most megnézhetitek.

Tovább
Irodalom

A normális ember – Péntek Orsolya Hamvas Béláról

Noha huszonöt év alatt volt időm belemélyedni Hamvas Béla életművébe, és publikáltam is néhány szöveget Hamvasról, akinek nagyon sokat köszönhetek, egy ideje elriaszt ettől az életművet hajmeresztő módon félreértelmező, Hamvast valamiféle gurunak beállító, önmagukat Hamvas-szakértőnek kinevezők hada. Úgy tűnik, ebben az országban mindenki ért Hamvashoz, csakúgy, mint a közgazdasághoz, a focihoz és a politikához. Magam azt hiszem, úgy húsz év elmélyedés szükséges, na nem Hamvasban, hanem az általa felsorolt hagyományok közül legalább kettőben, hogy róla valaki beszélni merjen…

Tovább
Film

Mi a HUNYADI?

A HUNYADI egy ambiciózus kísérlet, amely a magyar filmgyártás számára mérföldkő lehet, az eddigi legdrágább alkotás, 26 milliárd körüli büdzsével. Kétségtelen, hogy vizuálisan és produkciós szempontból előrelépés, de dramaturgiailag és narratív szempontból még nem világos, hogy valóban sikerült-e egy olyan sorozatot alkotni, amely több, mint a nemzeti eposz illusztrációja. A sorozat kérdése nem az, hogy „jó” vagy „rossz”, hanem hogy képes-e túllépni a saját mitikus önreprezentációján, és valódi történelmi tapasztalatként hatni.

Tovább