1990-ben születtem Mezőtúron. 2008-ban költöztem Budapestre, diplomámat a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen szereztem meg elektronikus és nyomtatott sajtó szakirányon. A könyvek és az írás mindig is az életem középpontjában álltak. 2016. márciusában elindítottam a saját könyves blogomat Olvass hazait! néven, amely az első kizárólag hazai kortárs írókat és költőket támogató blog. A Roboraptoron csupa geekségről írok kritikákat. Büszke vagyok rá, hogy a Drót munkatársa lehetek.
Székelyhidi Zsolt író, költő, zenész és fotográfus, több írószövetség tagja, a Spanyolnátha művészeti folyóirat munkatársa és a Corvina Kiadó műszaki vezetője. Nemrégiben megjelent, fantasztikummal fűszerezett A kékkőkúti csillag című könyve kapcsán kérdeztem a szerzőt.
„Most úgy tűnik nekem, mintha minden onnan indulna tovább, ahol abbamaradt. Nem örülök neki. De persze nem kapott mindenki akkora ébresztőpofont, mint az előadó-művészeti szférában dolgozók.” – mondta Zoltán Áron, a Vígszínház fiatal tehetsége, akivel az elmúlt hónapokról, a VerShaker-csatornáról, próbákról, költészetről, összművészetről és felelősségről beszélgetett a DRÓT szerkesztő alkotója, Demencze Ilona.
Bár lassan vége az évnek, nem hagyhatjuk veszni azt a különleges riportot, hiszen Sziget fesztivál jövőre is lesz, mint ahogy JiCsing Labirintus is. Érdemes tehát előre betervezni a sok színes program közé az Élőkép Színház interaktív előadását. Akár ezt, akár bármelyik másikat. Demencze Ilona beszélgetése a JiCsing Labirintus alkotóival: az Élőkép Színház tagjaival és Bérczi Zsófia művészeti vezetővel.
A Szent László kórház 15 ágyas Hospice osztályát festményekkel díszítik a Napút Művészeti Akadémia tagjai. Több, mint 50 olajfestmény, számtalan munkaóra és a művészet igazi erejének megjelenése ott, ahol arra a legnagyobb szükség lehet. Ez a Napút Műhely példaértékű célkitűzése január óta. Demencze Ilona utánajárt annak, hogy hol tart az ügy, hogyan lehet őket ebben a nemes kezdeményezésben támogatni és rövid interjút készített az egyik alkotóval, Kulcsár Edina festőművésszel. Részletek a DRÓTon.
Jagi 2018. február második hetében végleg elhagyta ezt a világot. Elmélkedhetnék, hogy mi visz rá egy embert az öngyilkosságra, hiszen gyerekei is voltak, de ez teljesen felesleges. Nem tudhatjuk mi zajlott a fejében és a lelkében. Sajnos az ő falai már gyermekkorától növekedtek, megdönthetetlenül. Nincs jogunk pálcát törni felette, és nem is akarunk. Mind költőt, mind embert egyaránt gyászoljuk.
Legyen ez felhívás minden embernek, aki hisz a kultúrateremtésben, az irodalom varázslatos erejében, és abban, hogy van még összetartás ember és ember közt. Segíts a vak és gyengénlátó embereknek! Részletek, a kezdeményezés története és minden, amit tudni kell a DRÓTon.
Három héten át Ladával csapattuk az országban. De most vége. Mi történt? Miért? Hol? Hogyan? Kinek az őrült ötlete volt?
Mennyire határoz meg minket, hogy milyen környezetbe születünk? Meg tudunk-e állni egy pillanatra, hogy aztán elindulhassunk egy igazi belső utazásra? Milyen hosszú lesz ez az út? Minek kell történnie ahhoz, hogy igazán halljunk és valóban lássunk? – Demencze Ilona helyszíni tudósítása egy exkluzív könyvbemutatóról.
Nagyon rövid idő alatt, értelmes módon meg lehetne szüntetni a hajléktalanságot Magyarországon. Ők ezt 2-5 évre saccolják, én azt gondolom, hogy 8-10 év alatt nagyon tudatos munkával, „odaengedve az asztalhoz” mind a szociális szakembereket, mind a civileket, mind – akár törvény által előírt módon – a társadalom tagjait és az egyházakat aki kimaradt szóljon fel lehet számolni a hajléktalanságot. A németországi minapi példa engem is meglepett: hajléktalan szállón ma Náluk csak és kizárólag menekültek vannak. Ennyi! – vallja Col Legno zeneszerző, az Egyetlen hajléktalan című opera szerzője, akivel Demencze Ilona készített interjút a DRÓTra.
A szisztémás lupus erythematosus SLE. Egy olyan immunrendszeri megbetegedés, melyben kb. 5 millió ember szenved a világon, ebből kb. 6-8000 Magyarországon. Miért hallunk róla mégis olyan keveset? Tudjuk egyáltalán mivel jár ez? – Demencze Ilona – cikkünk szerzője – is ebben a betegségben szenved. Az ő írását olvashatjátok a Lupusról, a gyógyszergyártó cégekről, az információ hitelességének fontosságáról, az egészségtudatról.