DRÓTon a választások előtt költőket, írókat, filozófust és történészt kérdeztünk a szavazásról és véleményükről. Most, a választások után visszatértünk hozzájuk, és megadtuk a lehetőséget, hogy aki szeretné értékelje az eredményt és mondja el a gondolatait.
A választások előtti kérdéseinket húsz embernek küldtük el, végül hatan válaszoltak. Korábban Vörös István költő, Bék Timur költő és tanár, valamint Bíró Zsófia író és Tillmann J. A. filozfófus és Kiss Judit Ágnes költő – a sorozat zárásaként pedig – Ungváry Krisztián történész válaszait közöltük. A választások után eddig Bíró Zsófia, Kiss Judit Ágnes, Bék Timur válaszait olvashattátok lapunkon, most pedig Vörös Istvánét.
—
Weiner Sennyey Tibor, DRÓT: Mit éreztél a választás napján? Volt-e olyan pillanat, amikor azt érezted: valami végleg megváltozott? Erre számítottál?
VÖRÖS ISTVÁN: Eufória, öröm, felszabadulás. Mikor már egyértelmű lett az eredmény, elkezdtek külföldről befutni a baráti telefonok. Esetemben Csehországból. Európa jövője dőlt el. Ha valaki eddig mást gondolt volna: van neki. Van jövője. Továbbra is Európa a jövő. Nemcsak Magyarországnak, de a világnak is. Az változott meg, hogy erről újra megbizonyosodhattunk, bármit terjeszt a (suttogó) propaganda. Ha egy szóban akarod megfogalmazni az emberiség életművének lényegét: Európa! Aiszkhülosszal és Platónnal kezdődik, és hamarosan új lendületet vesz.
Erről pár napja írtam egy villanellát, mely április 10-én a választást és a költészet napját megelőző Népszavában jelent meg a Középhatalom c. versem első tételeként:
A világ jövője Magyarországon dől el –
nem azért, mert túl fontos,
éppen, mivel lényegtelen hely,
itt, aki nem ír verset, nem is ember.
Aki verset ír, nem jelenthet gondot.
A világ jövője Magyarországon dől el –
itt van aranyozva a legtöbb vasfej.
Vasfej az, aki mindenkivel undok,
éppen, mivel lényegtelen hely,
minden lényegtelent magának szentel,
bölcsnek nyilvánítják a gyakorló bolondot.
A világ jövője Magyarországon dől el –
a kénes forrás emberszájból tör fel,
van hozzá savószín sem, és alacsony homlok.
Éppen, mivel lényegtelen hely,
keverik a bánatot az ünneppel,
sikernek remélik a szaporodó gondot.
A világ jövője Magyarországon dől el –
éppen, mivel lényegtelen hely.
WST, DRÓT: Hogyan értelmezed a választás eredményét? Szerinted ez elsősorban a korábbi rendszer bukása, vagy egy új politikai erő megerősödése?
VÖRÖS ISTVÁN: A kapitalizmus épp azon törte a fejét, bár nyilván nincs neki feje, nem engedhetné-e el az emberbarát, szocdem típusi demokráciát, hogy újra valami falangista formát öltsön, ilyesmit támogasson államként. Ámde az ilyen állam nem hatékony. A túl nagy nyereség pedig egy idő után megöli magát a hasznot is. Úgy néz ki, lemondóan vissza kell támolyognia a demokráciához. Ezért nem magyar belügy volt ez a választás, hanem a trumpista, muskiánus, falangista, feudálkorleónés hatalomgyakorlás megbuktatása.
A TUDATFELETTI
Ez nem magyar belügy,
de nekünk kellett elvégezni!
Van egy jobbik felünk,
mi, azt hittük, letűnt?
Hogy tévedtünk, az megért ennyit!
Ez nem magyar belügy:
igazságnak ürügy –
nem hagyta magát felbérelni.
Van egy jobbik felünk,
nélküle éltük életünk –
de úgy az értelme, tényleg, mi?
Ez nem magyar belügy,
nyertünk egy kis derűt,
most igyekezzünk széjjelszórni!
Van egy jobbik felünk,
messzire elmegyünk
mert a közeli mindig bóvli.
Ez nem magyar belügy,
van egy jobbik felünk.
WST, DRÓT: Mi vezetett idáig? Egy hosszú folyamat végpontját látjuk, vagy volt egy konkrét fordulópontot?
VÖRÖS ISTVÁN: A választás után vidéken utazgattam, több kérdésre eleve versben feleltem, íme erre:
FORDULÓPONT
Milyen lelki szemét gyűlhetett össze,
hogy állt egybe, mint korgondolkodás?
Az aljasságot mi dörmögte,
hogyan lett ebből felszabadulás
a saját magunk vállalta bilincsek
hozzánk szokott terhe alól?
A rabszolga nem rab, ha szól,
de szolga, mikor éppen henceg,
hogy kihasználta azt a percet,
a történelmi alkalmat a megtörésre,
az elméjébe belevéste:
még szüksége van vezetésre.
Ő tiszta bár, de ura mocskos,
hasonlít tükörbéli önmagunkhoz.
+
A tükörbéli önmagunkból
ha kivonjuk mások hibáit,
a szabadság vagy földig rombol,
vagy rögtön emlékművet állít
az elvesztegetett időről,
a gondolati lomhaságról,
a zsenialitás felőröl,
ha nem jön létre önmagától,
ha más mondja meg, hogy kell élni
a végtelen nyújtotta térben.
Bár attól tartok, nincs öröklét,
de ennyi jót mégsem reméltem.
A rossz dolgokból minden régi,
s nem jó a legtöbb új jelenség.
WST, DRÓT: Mit jelent szerinted az új kormány kétharmados felhatalmazása – politikai és erkölcsi értelemben is?
VÖRÖS ISTVÁN: Azt, hogy módjuk és kötelességük lesz visszacsinálni, módosítani azt a sok logikátlan, emberellenes intézkedést, amit alkotmányként összehordott egy tehetségtelen szélhámos banda, aki minden rövidtávú problémájának megoldását egyenesen az alkotmányba akarta beiktatni. A bűneik nyomait az alkotmányban (vagyis alaptörvényben) kell megkeresni, és onnan bontani tovább a szálakat.
Igen, mindez annak a romlottakat igazoló dogmának a felfüggesztését is jelenti, hogy a politikának semmi köze az erkölcshöz. Az erkölcs nélküli politika nem képes a poliszról szólni, vagyis nem politika, hanem bűnleplezés.
Versben:
TÖRTÉNELMI LECKE – LÁNYOKNAK IS!
Hány éve tart az Orbán-korszak?
Sajnos 28 éve tart.
Eláshatták az igazságot,
az egyszercsak mégis kihajt.
Az igazság magja: a lényeg,
a csírája már nem igaz,
a tévedések összeérnek,
eljön a tél, fut a tavasz.
A nyár egy sivatagi túra.
Felmelegedésre szavaz,
aki a szabadságot unja.
Itt van a vég – aztán szevasz!
A korszak szépen visszafordul,
magával rántja életünk,
akárha meg se történt volna
az ezredforduló velünk.
A történés a valóságtól
egyre inkább messze hajol.
Ne védekezz! – valaki rászól. –
Nem bújhatsz ki a baj alól!
Mint akit az apja megverhet,
mert így megy ez még mifelénk,
egy népet őrületbe kerget,
a rosszkor adagolt remény.
WST, DRÓT: Mitől függ, hogy ez valódi rendszerváltás lesz-e, és nem pusztán hatalomváltás?
VÖRÖS ISTVÁN: A mostani kormány többek között azért bukott meg, mert úgy lehetetlen volt tovább folytatni, ahogy eddig mentek a dolgok, nem maradtak már kijátszható kártyáik. Az új kormánynak nincs más lehetősége, csak az ország betiltott és/vagy ellopott tartalékainak aktiválása. Nagyjából ilyesmi a rendszerváltás. Nincs más útja, csak jól, nagyon jól kormányozni. Nem engedhet meg magának olyan diletanciát, amit az előző kormány megengedett.
Versben egy kicsit lázítóbban szólnék hozzá az ügyhöz:
MENÜ
Semmi hatalmat senkinek,
és a senkinek ne hatalmat,
dőljenek össze birodalmak,
mielőtt újabb bajt kavarnak,
hadd lássuk meg, hogy most mi lesz.
Most lehet végre valami,
végre a vége elkezdődött,
a kezdet angyal, néha ördög,
néha zebra, de néha lódög.
A jövő néha néhai.
A rendszerváltás rendszere
most össze-vissza elkezdődik,
visszabontjuk a múltat földig.
Kik a varjúpörköltet főzik,
kereskedni fognak vele.
Lesz fakéreg-nokedli is,
és édességnek málna-árnyék.
Ha éhes lennék, sem zabálnék.
Csak ígéret a szabadság még,
a sejtjeim már elhiszik.
WST, DRÓT: Mi az, amit az új hatalomnak semmiképpen sem szabad megtennie? Hol vannak azok a határok, amelyeket egy demokratikus berendezkedésben nem lehet átlépni?
VÖRÖS ISTVÁN: Talán kicsit áttételes lesz a válaszom, de újra meg kell tanulni a verset is érteni. Ez volt az én egyik legfontosabb választási programom. Ami persze elsősorban pedagógia program. De az is program, hogy legyen ilyen program.
SZAG- ÉS SZÍNVÁLTÁS
Végigmentem a Balaton
déli partján vonattal
régi gyerekkori nyomon.
Az ember új irányt tapasztal.
Ahogy egykor, úgy süt a nap.
De hogyan is süthetett régen?
Ami akkorról megmaradt,
inkább változásra cserélem.
Abban van épp az állandóság,
ahogy a jó hangulat sort állt,
végre újra placcon legyen.
Az orgona, a tulipán
színes lehet megint simán,
nem állítják, hogy nincs ilyen.
WST, DRÓT: Mi az, amit viszont meg kell tennie? Mi az az egy döntés vagy lépés, amit az első időszakban elengedhetetlennek tartasz?
VÖRÖS ISTVÁN: Egy barátom azt mondta, ha ezt a két dolgot helyreállítják, bevezetik, ő már elégedett lesz: önkormányzatiság, európai ügyészség. Persze szerintem: akadémia, egyetemek függetlensége, oktatás felszabadítása, egészségügy fejlesztése, magánegészségügy helyett magánnyugdíjpénztár. Környezetvédelem. Új szellemű vízgazdálkodás.
Nagyon fontos az egykulcsos adó eltörlése, bizonyos alapvető termékek áfamentesítése, más (luxus) termékek áfájának növelése. Tanári, tanítói minimálbér minimum 700 ezer. Közvetlen elnökválasztás. A kultúrafinanszírozás normalizálása. A teljesen pénzcentrikus világnézet és önzés begyöpösödöttségének kimozdítása. Ehhez a kultúra kell, és közvetlenül ezért, de lényegében mindezért is rengeteget kell tennünk. Az értelmiségnek feladata van. Végre be kel tölteni. De ez már nem kormányprogram, ez már világkormány-váltó program. Az értelmiség sosem lehet teljesen kormánypárti, de nem azonosulhat teljesen egyetlen párttal sem.
Vallásbéke.
A nyelv feudalizálásának megszüntetése.
WST, DRÓT: Lehetségesnek tartod a társadalmi kiengesztelődést? Ha igen, milyen feltételekkel? Ha nem, miért nem?
VÖRÖS ISTVÁN: A MEGBÉKÉLÉS FELÉ
Ha létrejön a közutálat:
út a megbékélés felé.
A világ pusztulásba vágtat,
mintha lova nem lélekállat
volna, és nem volna mindenkié.
Ha létrejön a közutálat,
az nagyjából senkit se bánthat,
nincs már, ki az összefüggéseket ne értené.
A világ pusztulásba vágtat,
letörték jövőnk, mint egy ágat,
anyagelv van a föld helyén.
Ha létrejön a közutálat:
a labirintusból nincsen kijárat,
az elégséges nem elég.
A világ pusztulásba vágtat –
ez elfogadható ajánlat?
Akad, ki a megbocsátást elkezdené?
Ha létrejön a közutálat:
a világ pusztulásba vágtat.
WST, DRÓT: Milyen szerepe lehet most az értelmiségnek? Támogatás, kritika, kontroll – vagy valami egészen más?
VÖRÖS ISTVÁN: AZ ÉRTELMISÉG ÚTJA A SZELLEMHEZ
A magára hagyott értelmiség
magukra hagyta az embereket.
A saját problémákkal foglalkozni nem elég,
így eredményt elérni nem lehet.
Vagy lehet, de az részeredmény,
töredéke az igazságnak.
A szellemi divatkövetés árthat.
Hogy ne legyen szellemi divat – nem szeretném.
Inkább már szellem se legyen,
ne legyen kísértet és másvilág.
Legyen halál utáni kényelem!
Isten az árulóknak visszavág:
szívélyes arccal néz le ránk az ég.
Nem hallgatja a róla szőtt mesét.
WST, DRÓT: Mit vársz, mit gondolsz, mit szeretnél: mi fog történni a magyar médiában, kultúrában és a közéletben?
VÖRÖS ISTVÁN: A BÁNAT ELÉGSÉGES MENNYISÉGE
1
Nézzünk bele pár hazugság szemébe!
Te jó ég, hiszen nincs szemük!
Hazudva élni sohasem volt élet.
Ha ők őriznek, elveszünk.
A hazugságok szemeztek velünk,
szemeztek és szemmel tartottak.
A szemmel verés jó hasonlat.
Színeket ajándékozni vakoknak.
Hogy buborékban élünk, azt rizsázták.
A buborék falán akárki átlát!
És hogy külön úton jár a vidék –
de közben egyformák vagyunk.
Az árnyékból néhány árnyék kilép.
És internetet böngészünk falun.
2
Míg internetet böngészünk falun,
mindenütt egyformán ül a légy a falon.
Beszélgetésre alkalom,
ha az ember pár közhelyet megun.
Unom, hogy hülyékből állna az ország,
unom, hogy az a polgár, aki nem fél,
amikor félelmetes a valóság,
s nyilvánvaló a legtöbb rejtély.
Hiába csúfolják összeesküvéselméletnek,
amikor legrosszabb gyanúid megméretnek,
és mind igaznak bizonyulnak.
Pénzt küldözget egymásnak minden aljas,
miközben függetlenségről szavalnak.
Bár ma ma van. De holnap se lesz holnap.
3
Akkor tehát mégis minden igaz?
Igaz, amit közhelynek tartok?
Mindenki a hazugságnak falaz?
Építettünk egy szélsőséges sarkot?
Az önkéntes agymosáshoz még mindig sor áll?
Vagy az önkéntesség kényszert jelent?
Elég kikapcsolni a végtelent,
és fékcsikorgásból áll össze egy korál.
Felzeng a bizonyosság himnusza –
éppúgy hamis, mint a kételkedésé.
Senki nem mondhatja ki, hogy: soha,
ha nincsen elkeseredve eléggé.
A bánat elégséges mennyisége
okot adhat némi reményre.







