„Európa jövője dőlt el” – Vörös István a választások után

„Ha valaki eddig mást gondolt volna: van neki. Van jövője. Továbbra is Európa a jövő. Nemcsak Magyarországnak, de a világnak is. Az változott meg, hogy erről újra megbizonyosodhattunk, bármit terjeszt a (suttogó) propaganda. Ha egy szóban akarod megfogalmazni az emberiség életművének lényegét: Európa!” – Vörös István költő verses válaszaival zárjuk választási körkérdés sorozatunkat.

„Kormányváltásban reménykedtem, rendszerváltást kaptam” – Bék Timur a választás éjszakájáról és a kétharmad veszélyéről

„Az lesz a kiengesztelés, ha a kormány ezentúl transzparensen, a népért fog működni. Ha elszámoltatja az előző vezetést, és felelősséget vállal a maga hibáiért. Ha felszámolja az állami propagandagyárat, és független, kritikus közszolgálati médiát épít a helyére. Ha nem néhány havert és rokont juttat többszáz- meg ezermilliárdos vagyonhoz meghekkelt közbeszerzéseken és állami megrendeléseken keresztül, hanem felszabadítja a piacot vállalkozók és cégek százai számára. A nemzet szégyenének, a mi félhülye strómanunknak a lassan kétezer-milliárdos vagyona lehetne kétezer mesésen gazdag ember vagyona, akik egymással versenyeznek piaci szabályok alapján, így cégeik kénytelenek a lehető legjobb szolgáltatásokat nyújtani, különben az ügyfelek mást választanak.
Az lesz a kiengesztelés, ha ezentúl nem veszíti el közpénzjellegét. Ha visszakerülnek a fékek és ellensúlyok. Ha a köztársasági elnök nem egy bologatós kutya lesz. Ha a pedofilok nem kapnak kegyelmet. Ha nem vasmarokkal szorítják majd a kétharmados hatalmat, és más pártokat is bejuttathatunk a jövőben a parlamentbe, hogy valódi vita folyjon a közügyekről, melyben valamennyi magyar ember értékei képviseltetve lesznek. Demokratikus jogállam és valódi többpártrendszer: ez lesz a kiengesztelés. Alább nem adjuk.”

Egy kis elszámoltatás nagyon jót tenne mindannyiunk lelki egészségének – Bíró Zsófia író a választások után

„Remélhetjük erősen, hogy az elmúlt korok tanulási folyamatai nem voltak teljesen hiábavalóak.” – Bíró Zsófia író a választások után.

A DRÓTon a választások előtt költőket, írókat, filozófust és történészt kérdeztünk a szavazásról és véleményükről. Most, a választások után visszatértünk hozzájuk, és megadtuk a lehetőséget, hogy aki szeretné értékelje az eredményt és mondja el a gondolatait.

„Ennyi maradt a demokráciából” – Kiss Judit Ágnes költő válaszai a választások hetén

Ma van a Magyar Költészet Napja, holnap választások. A DRÓT hat részből álló interjúsorozatot készített a választások alkalmából. Írókat, költőket, színházi embereket, filozófusokat, történészeket és más értelmiségieket kérdeztünk arról, hogyan látják a jelenlegi helyzetet, és miként viszonyulnak a 2026-os választásokhoz.

Mindezt azért tesszük, mert úgy gondoljuk, hogy a magyar íróknak, költőknek, színészeknek, művészeknek és értelmiségieknek felelőssége van abban, hogyan alakulnak a dolgok – ha másként nem, legalább úgy, hogy megszólalnak a saját buborékjukon túl, a szélesebb nyilvánosság előtt is. A DRÓT erre lehetőséget ad. Ez persze szabadság: csak akkor létezik, ha élünk vele.

Kérdéseinket húsz embernek küldtük el, végül hatan válaszoltak. Az ő válaszaikat olvashatjátok a következő napokban a DRÓTon.

Ötödikként Kiss Judit Ágnes költő válaszait közöljük.

Bék Timur

Visszataszító, ahogyan a kormány kommunikál az állampolgárokkal – Bék Timur költő és tanár szavai a választások hetén

A DRÓT hat részből álló interjúsorozatot készített a választások alkalmából. Írókat, költőket, színházi embereket, filozófusokat, történészeket és más értelmiségieket kérdeztünk arról, hogyan látják a jelenlegi helyzetet, és miként viszonyulnak a 2026-os választásokhoz.

Mindezt azért tesszük, mert hisszük, hogy a magyar értelmiségnek felelőssége van abban, hogyan alakulnak a dolgok – ha másként nem, legalább úgy, hogy megszólal a saját buborékján túl, a szélesebb nyilvánosság előtt is. A DRÓT erre lehetőséget ad – de ez a szabadság csak akkor létezik, ha élünk vele.

„Az ország erősen sivatagosodóban” – Vörös István válaszai a választások hetén

A DRÓT hat részből álló interjúsorozatot készített a választások alkalmából. Írókat, költőket, színházi embereket, filozófusokat, történészeket és más értelmiségieket kérdeztünk arról, hogyan látják a jelenlegi helyzetet, és miként viszonyulnak a 2026-os választásokhoz.

Mindezt azért tesszük, mert hisszük, hogy a magyar értelmiségnek felelőssége van abban, hogyan alakulnak a dolgok – ha másként nem, legalább úgy, hogy megszólal a saját buborékján túl, a szélesebb nyilvánosság előtt is. A DRÓT erre lehetőséget ad – de ez a szabadság csak akkor létezik, ha élünk vele.

Húsz embert kérdeztünk, végül hatan válaszoltak. Az ő válaszaikat olvashatjátok a következő napokban.

„Előre megyünk… – a Létezés Magyar Lejtőjén” – Tillmann J. A.

„Aligha van még egy olyan nép, amelynek tömegeit 40 évnyi megszállás után, egyik napról a másikra át lehetne állítani arra, hogy a korábbi megszállók híve legyen… Bámulatos, ahogy a népség itt az ocsmány orosz propagandát helyi hangerősítői révén csontig benyalta. Igazi hungaricum, világra szóló „magyarságteljesítmény”. – véli Tillmann J. A. filozófus.
A 2022-es választások és népszavazás hétvégéjén alkotókat és közéleti embereket kérdeztünk meg arról, hogy elmennek-e és miért mennek el szavazni? A választások után két ember nyilatkozott lapunknak az eredményekről: Demeter Szilárd, a PIM igazgatója és Tillmann J. A. filozófus. Olvassátok el összeállításunkat a DRÓTon.

Formanek Csaba elmegy szavazni. És Te?

„Olyan világ lenne jó, amit nem a kevés politikus határoz meg rájuk is szükség van, de máshoz, hanem az a sok – legtágabb értelemben vett – kultúrateremtő, aki között valójában élünk. Négyévente végezzük ehhez a közelítéseket. Egyelőre elég kevés sikerrel.” – véli Formanek Csaba rendező, színész, író, a Kettőspont színház művészeti vezetője. A 2022-es választások és népszavazás hétvégéjén alkotókat és közéleti embereket kérdeztünk meg arról, hogy elmennek-e és miért mennek el szavazni?