DRÓT: Mit gondolsz a választások eredményéről?
DEMETER SZILÁRD: Nem számítottam ekkora győzelemre. Valószínűbbnek tartottam egy kényelmes Fidesz-többséget. De nagy duzzogva kiegyezem a kétharmaddal is.
DRÓT: Mit hoz szerinted a kormánypárt legújabb, immár negyedik kétharmada?
DEMETER SZILÁRD: Számomra előreláthatóan még több munkát, feladatot, tehát még kevesebb szabadidőt. A Magyar Kultúráért Alapítvánnyal az építkezésünk második szakaszába léptünk, a hétvégén tettem pontot a 2030-ig tartó stratégiára, van meló bőven. És előreláthatóan több lesz a konfliktus. A forrásbőség korszaka az egész világon véget ért. Nagy lesz a könyöklés a kevesebbért, a döntéseimmel óhatatlanul érdekeket fogok sérteni.
DRÓT: Mit gondolsz az érvénytelen népszavazásról?
DEMETER SZILÁRD: Rajtam nem múlt.
DRÓT: Mi a legfontosabb kérdés szerinted ma a politikában?
„Előre megyünk… – a Létezés Magyar Lejtőjén” – Tillmann J. A.
„Aligha van még egy olyan nép, amelynek tömegeit 40 évnyi megszállás után, egyik napról a másikra át lehetne állítani arra, hogy a korábbi megszállók híve legyen… Bámulatos, ahogy a népség itt az ocsmány orosz propagandát helyi hangerősítői révén csontig benyalta. Igazi hungaricum, világra szóló „magyarságteljesítmény”. – véli Tillmann J. A. filozófus.
DEMETER SZILÁRD: A pártpolitikát tekintve: lesz-e versenyképes ellenzéke a sikeres Fidesznek. Mert
éppen most ment a levesbe mindenki az egy Gyurcsány Ferencet kivéve. És amíg ő van, addig én jobboldaliként nyugodt vagyok.
A belpolitika vonatkozásában: sikerül-e a várható sokrétű válságot menedzselnie a kormánynak. A külpolitika alapkérdése, hogy a világ átrendeződésének ki lesz a nyertese. Jelenleg a Nyugat hosszú távon vesztésre áll.
DRÓT: Mit gondolsz, hogy milyen hatással lesz a magyar kultúrára a választás eredménye?
DEMETER SZILÁRD: Erre most nem tudok felelősen válaszolni. Meg kell várni az új konjunktúrát, vagyis az új kulturális döntéshozatalt, akkor derül ki, hogy kinek mi a célja, szándéka. Mi a Magyar Kultúráért Alapítványban igyekszünk a lehető legjobban, az egész magyar kultúrára való tekintettel végezni a munka ránk eső részét.
DRÓT: Te mit csinálsz 2022. április 4-e után?
DEMETER SZILÁRD: Dolgozom. Már 4-én reggel is bent voltam az irodámban, megtartottam a szokásos PIMes vezetői értekezletet, zakatolnak a hétköznapok.
Te elmész szavazni? – körkérdés a DRÓTon a választások előtt
Választások 2022 a DRÓTon
1. „Nem az április harmadikai választások a lényeg, hanem az utána következő időszak.” – Demeter Szilárd, a PIM igazgatója.
2. „A mai politikai élet katasztrofális.” – Thiel Katalin, a filozófiai tudományok doktora.
3. „Gyanús az a művész, aki főállásban kultúrharcol…” – Péntek Orsolya, festőművész és író.
4. „A kultúrának a politikára nincs befolyása.” – Hétvári Andrea, költő és meseíró
5. „Nem lehetne arról népszavazni, hogy a sunyik, gonoszok hallgassanak, és csak az értelmes emberek meg szólaljanak meg?!” – Pécsi Györgyi, kritikus, irodalomtörténész, szerkesztő.
6. „Magyarország megérdemli, hogy nyugalmat találjon ennyi gyűlölet után.” – Galyas Éva Klára roma író, költő.
7. „Olyan világ lenne jó, amit nem a kevés politikus határoz meg (rájuk is szükség van, de máshoz), hanem az a sok – legtágabb értelemben vett – kultúrateremtő, aki között valójában élünk. Négyévente végezzük ehhez a közelítéseket. Egyelőre elég kevés sikerrel.” – Formanek Csaba rendező, színész, író.