Thiel Katalin elmegy szavazni. A DRÓTnak elmondta miért... és Te?
DRÓT: Elmész szavazni 2022. április 3-án?
THIEL KATALIN: Igen, feltétlenül elmegyek.
DRÓT: Miért fontosak (vagy nem fontosak) számodra a választások?
THIEL KATALIN: Azt a felemelő érzést élhetem át, hogy számít a véleményem.
DRÓT: Mit gondolsz a népszavazásról?
THIEL KATALIN: Zavarba ejtőnek, károsnak, hatalmas ostobaságnak tartom. Olyan dolgokra irányítja a figyelmet, amelyek nem jelentenek valós problémát nálunk. Eltereli a figyelmet az igazi problémákról.
DRÓT: Milyennek látod a mai magyar politikai életet?
THIEL KATALIN: A mai politikai élet katasztrofális. Mivel az emberekhez csak manipulált, propagandisztikus hírek jutnak el, csak keveset tudnak a „mély állam” maffiaszerű működéséről, a hazugságokról, a csalásokról, lopásokról, torzításokról. Meg kellene szabadulni a hazugságokra épített tömegkommunikáció rettenetesen káros hatásától.
DRÓT: Szerinted milyen befolyása van a magyar kulturális életre a politikának? (És fordítva: van-e befolyása a kultúrának a politikára?)
THIEL KATALIN: A magyar kulturális élet szerencsére még igen színes, mert a magas minőség utat tör magának, de már egyre inkább érződik a hatalom erőszakos beavatkozása. Gondolok itt a MTA, az SZFE, a CEU, a színházak körüli történésekre, az MMA szelekciós támogatási rendszerére és az egyetemek alapítványi kiszervezésére, stb.
DRÓT: Milyen Magyarországot szeretnél 2022. április 3-a után?
THIEL KATALIN: Április 3-a után egy
olyan igazságos, szabad országot szeretnék, ahol békében élnek az emberek, ahol számít az adott szó, ahol érvényesül a tehetség, ahol nem a gyűlölködés és nem a másik manipulálása, kihasználása a fő érdem, ahol a szervilizmust, a hazugságot, a lopást, a korrupciót, a talpnyalást megvetik.
Persze ezen mindannyiunknak munkálkodni kell, s jól tudom, hogy mindennek kialakulásához sok idő kell. Egy biztos! El kell kezdeni!
Te elmész szavazni? - körkérdés a DRÓTon
Választások 2022 a DRÓTon
1. „Nem az április harmadikai választások a lényeg, hanem az utána következő időszak.” - Demeter Szilárd, a PIM igazgatója.
2. „A mai politikai élet katasztrofális.” - Thiel Katalin, a filozófiai tudományok doktora.
3. „Gyanús az a művész, aki főállásban kultúrharcol...” - Péntek Orsolya, festőművész és író.
4. „A kultúrának a politikára nincs befolyása.” - Hétvári Andrea, költő és meseíró
5. „Nem lehetne arról népszavazni, hogy a sunyik, gonoszok hallgassanak, és csak az értelmes emberek meg szólaljanak meg?!” - Pécsi Györgyi, kritikus, irodalomtörténész, szerkesztő.
6. „Magyarország megérdemli, hogy nyugalmat találjon ennyi gyűlölet után.” - Galyas Éva Klára roma író, költő.
7. „Olyan világ lenne jó, amit nem a kevés politikus határoz meg (rájuk is szükség van, de máshoz), hanem az a sok – legtágabb értelemben vett – kultúrateremtő, aki között valójában élünk. Négyévente végezzük ehhez a közelítéseket. Egyelőre elég kevés sikerrel.” - Formanek Csaba rendező, színész, író.
Thiel Katalin a filozófiai tudományok doktora. Az Eszterházy Károly Egyetemen oktatott. Kutatási területe Hamvas Béla életműve - 19. századi életfilozófiák és egzisztencia-filozófiák: Kierkegaard, Nietzsche.