A 2017-ben alapított Qubit című online tudományos magazin a kezdettől hangsúlyt fektet arra, hogy közérthető módon mutassa be a természet- és társadalomtudományok legújabb eredményeit. Az elvárható legnagyobb alapossággal feldolgozott témákat – a klímaváltozástól az egészségügyön át a technológiai újításokig – olvasmányos, szórakoztató formában feldolgozó orgánum szerkesztősége 2018 óta választja meg az Év emberét.
A Németh György kisplasztikáját az a lapban bemutatott magyar személyiség kapja, aki az adott évben valamilyen kiemelkedő tudományos, művészeti, vagy társadalmi területen ért el jelentős eredményt.
Az elmúlt évek díjazottjai között volt például Vas Alexa Zsófia mérnök-kutató, aki végtaghiányos gyerekeknek készített olcsó 3D nyomtatott művégtagokat, Sárneczky Krisztián aszteroida- és üstökösvadász csillagász, Sinkovics Ede, a Vajdaságban orvosi és ipari kendert termesztő képzőművész, valamint ifj. Benczúr László építész, aki a fenntartható építészet és közösségi terek fejlesztésében alkotott maradandót. Az idei díjat a Qubit Live-eseményen adták át Budapesten.
2024-ben Weiner Sennyey Tibor, költő, író és méhész (és nem mellesleg a DRÓT főszerkesztője) érdemelte ki a Qubit „Év embere” elismerést. A díjátadón elhangzott – a Hamvas Béláról szóló tanulmányait és a fenntarthatóságra törekvő méhészeti tevékenységét méltató – indoklás szerint a díj a 2024 februárjában megjelent, az evolúció- és a viselkedésbiológia, a régészet és a néprajz, a farmakológia és az ökológia, és még egy sor további diszciplína tényanyagát szintetizáló hiánypótló ‘A méhészet művészete’ című esszékötet szerzőjének ítélte oda a lap szerkesztősége.
– Qubit + DRÓT –