A DRÓT 2014. április 14 óta független, szabad, alkotói portál, nem pedig hagyományos értelemben felfogott online folyóirat. A DRÓTtal nem pályázunk állami támogatásra, önerőből és az olvasók támogatásából működik.

Szabadság, szerelem, költészet szombaton Ferencvárosban

Mi a költészet? Miért éppen verset olvass? Mi az a vers? Mit gondolunk ma az irodalomról? Milyen szerepe van? Hogyan segíthet a költészet megőrizni önmagunkat, a szabadságunkat és tisztánlátásunkat a mai világban?
Formanek Csaba színész, rendező, a Kettőspont Színház vezetőjének és Weiner Sennyey Tibor költő, író, méhész közös estje a ferencvárosi Konnektor kulturális központban a Magyar Költészet Napja alkalmából.

Méhészet és költészet megejtő szépségű tárgyakkal

A Néprajzi Múzeum két nap, két helyszínen, két témában is a méhek, a méhészet hagyományaira fókuszál Weiner Sennyey Tibor író-költővel. A szerző a költészet napján, 2025. április 11-én „A méhészet művészete” című, második, javított kiadásban megjelenő könyve apropóján a múzeum gyűjteményi központjában raktározott eredeti műtárgyak között, néprajzos muzeológusokkal együtt várja a közönséget, majd április 12-én, szombaton az intézmény húsvéti rendezvényén avatja be az érdeklődőket a méhészet és az alkotóművészet inspiratív találkozásának rejtelmeibe. 

Tolnai Ottó

Tolnai Ottó (1940-2025) felolvassa versét és arról beszél, hogyan kellene a verseket felolvasnunk

2025. március 27-én meghalt Tolnai Ottó Kossuth-díjas író, költő, műfordító, a vajdasági magyar irodalom kiemelkedő alakja, a magyar irodalom korszakos jelentőségű alkotója, közölte a hírt a család. 84 éves volt. Mi most a DRÓT archívumából két különlegesen értékes anyaggal emlékezünk a költőre: egy hangfelvétellel és egy archív videófelvétellel.

Az UGAR szentendrei bemutatója

Weiner Sennyey Tibor tíz éve költözött Szentendrére és talált otthonra, kertre, építette fel méhesét. Ezen a különleges esten Szentendrén írott versein keresztül mesélt a városhoz való viszonyáról. Közreműködött Shodor Fodor Balázs. A felvétel a Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtárban készült március 5-én.

Vallai-díjat kapott a VerShaker!

„Egy olyan közegben, ahol nem a költők a sztárok, Áron megint elhitette, hogy talán mégiscsak fontos a klasszikusok mellett az is, amit a kortárs költők csinálnak és gondolnak.” – A kortárs irodalom és az előadóművészet közötti kapcsolatot ápoló, megtermékenyítő, motiváló, akár ember, akár programsorozat, akár intézmény kaphatja. Idén a Zoltán Áron vezette VerShaker kapta a Vallai-díjat. A DRÓTon rendszeresen hírt adunk a VerShaker videóiról és eseményeiről, most nagyon örülünk és gratulálunk a díjhoz. Részletek lapunkon.

A Qubit „Év embere” díjával tüntették ki a DRÓT főszerkesztőjét

2024-ben Weiner Sennyey Tibor, költő, író és méhész érdemelte ki a Qubit „Év embere” elismerést. A díjátadón elhangzott – a Hamvas Béláról szóló tanulmányait és a fenntarthatóságra törekvő méhészeti tevékenységét méltató – indoklás szerint a díj a 2024 februárjában megjelent, az evolúció- és a viselkedésbiológia, a régészet és a néprajz, a farmakológia és az ökológia, és még egy sor további diszciplína tényanyagát szintetizáló hiánypótló ‘A méhészet művészete’ című esszékötet szerzőjének ítélte oda a lap szerkesztősége. Részletek és kapcsolódó Qubit-cikkek linkjei a DRÓTon.

Sziveri János versei kortárs előadásban Budapesten

„Bekalandoztam a Délvidéket, ám nemcsak tájait, hanem a szellem – szellemtelenség? – vidékeit is. Az ottani kultúra kellős közepéből zuhantam a margóra. Irodalmat szerveztem, éltem a bohémek életét, nyomorogtam, majd jött a súlyos betegség, a mérhetetlen testi szenvedés…” (Sziveri János)
– Elmecirkusz címmel mutatja be Sziveri János művei alapján készült előadását a két színész: Szorcsik Kriszta és Zoltán Áron. Részletek a DRÓTon.

„Nem tud hazudni” – Wirth Imre a P. S. E. U. D. O. kiállításról

Ha nincs Magyary Ági, talán sohasem állok kötélnek, és itt rögtön bele is bonyolódom a nyelvbe, abba az illúzióba, hogy vagyok, vagyunk, holott lehet, hogy csak a nyelv játszik velünk valót, folyvást elcsábítva a létezés áttetszősége által, a nyelv mint mutatványos, történetbolond, el-beszél minket mintha lennénk, olvas valaki a nyelven keresztül, olvassa az élet nevű nyelvi képződményt, fogalmat, olvassuk a hangokat, amiket most kiadok, mintha lenne ok-okozat, lenne linearitás, az idő egymásutánja, intencio recta, egyenes beszéd, hiszen miért is ne állnék kötélnek, egyáltalán mit jelent ez? Eredetileg arra a csikóra vagy szilaj lóra mondták, hogy „nem áll kötélnek”, amelyiket nem tudták kiszedni a ménesből kötéllel, mert bizalmatlanságból nem állt úgy, hogy a kötelet a nyakába vethessék vagy a kötőféket a fejére tehessék. A szólás feltehetően innen ered, bár a XIX. század elején embereket is fogtak kötéllel a szegények közül, ha nem állt önként katonának.

Tizenharmadik alkalommal gyűlnek össze az Erdei Költők Horvátországban

Immár tizenharmadik éve gyűlnek össze egy isztriai erdőben az Erdei Költők, hogy csillagok, tábortűz és fáklya fénye mellett olvassanak fel kortárs költeményeket, körülvéve a gyönyörű természettel. A régió különböző országaiból származó költők versekkel és helyi támogatóink ingyenes borral vonzanak évről-évre egyre több látogatót az Erdei Költők találkozóra nem csupán Horvátországból, de a környező országokból is. Program, videó és ajánló.