A DRÓT 2014. április 14 óta független, szabad, alkotói portál, nem pedig hagyományos értelemben felfogott online folyóirat. A DRÓTtal nem pályázunk állami támogatásra, önerőből és az olvasók támogatásából működik.

Polaroid Forradalom – A Polaroid Workshop közös tárlata

A Polaroid Workshop alkotói ismét együtt állítanak ki – hat különböző látásmód, egy közös szenvedély: az analóg-instant fotográfia. A 2020-ban alakult művészeti csoport negyedik kiállítása a Polaroid műfajának sokszínűségét mutatja be – személyes történetek, kísérletező kedv, kéziratok és lenyomatok párbeszéde.
A megnyitó 2025. április 26-án 18 órakor lesz, a tárlat része a Budapest Photo Festival hivatalos programjának. Részletek a DRÓTon.

Merülés az alvilágba a Kultcaféban

Annyi minden zajlik kívül és belül. Nemcsak a tavasz, hanem nehezen felfogható változások. Olykor lemarad a lelkünk. Ehhez kínál Stenszky Cecília mesemondó egy megállót: hogy utol tudd érni magadat, hogy megállj, és bevárd a lelkedet, hogy ismét összekapcsolódj önmagaddal. Többek között erre is alkalmas egy mesemondó est. – a DRÓTon az április 24-ei Premier Kultcaféban tartandó ‘Perszephoné: Merülés az alvilágba’ estet ajánljuk.

Szabadság, szerelem, költészet szombaton Ferencvárosban

Mi a költészet? Miért éppen verset olvass? Mi az a vers? Mit gondolunk ma az irodalomról? Milyen szerepe van? Hogyan segíthet a költészet megőrizni önmagunkat, a szabadságunkat és tisztánlátásunkat a mai világban?
Formanek Csaba színész, rendező, a Kettőspont Színház vezetőjének és Weiner Sennyey Tibor költő, író, méhész közös estje a ferencvárosi Konnektor kulturális központban a Magyar Költészet Napja alkalmából.

Méhészet és költészet megejtő szépségű tárgyakkal

A Néprajzi Múzeum két nap, két helyszínen, két témában is a méhek, a méhészet hagyományaira fókuszál Weiner Sennyey Tibor író-költővel. A szerző a költészet napján, 2025. április 11-én „A méhészet művészete” című, második, javított kiadásban megjelenő könyve apropóján a múzeum gyűjteményi központjában raktározott eredeti műtárgyak között, néprajzos muzeológusokkal együtt várja a közönséget, majd április 12-én, szombaton az intézmény húsvéti rendezvényén avatja be az érdeklődőket a méhészet és az alkotóművészet inspiratív találkozásának rejtelmeibe. 

Tolnai Ottó

Tolnai Ottó (1940-2025) felolvassa versét és arról beszél, hogyan kellene a verseket felolvasnunk

2025. március 27-én meghalt Tolnai Ottó Kossuth-díjas író, költő, műfordító, a vajdasági magyar irodalom kiemelkedő alakja, a magyar irodalom korszakos jelentőségű alkotója, közölte a hírt a család. 84 éves volt. Mi most a DRÓT archívumából két különlegesen értékes anyaggal emlékezünk a költőre: egy hangfelvétellel és egy archív videófelvétellel.

Az UGAR szentendrei bemutatója

Weiner Sennyey Tibor tíz éve költözött Szentendrére és talált otthonra, kertre, építette fel méhesét. Ezen a különleges esten Szentendrén írott versein keresztül mesélt a városhoz való viszonyáról. Közreműködött Shodor Fodor Balázs. A felvétel a Hamvas Béla Pest Megyei Könyvtárban készült március 5-én.

Vallai-díjat kapott a VerShaker!

„Egy olyan közegben, ahol nem a költők a sztárok, Áron megint elhitette, hogy talán mégiscsak fontos a klasszikusok mellett az is, amit a kortárs költők csinálnak és gondolnak.” – A kortárs irodalom és az előadóművészet közötti kapcsolatot ápoló, megtermékenyítő, motiváló, akár ember, akár programsorozat, akár intézmény kaphatja. Idén a Zoltán Áron vezette VerShaker kapta a Vallai-díjat. A DRÓTon rendszeresen hírt adunk a VerShaker videóiról és eseményeiről, most nagyon örülünk és gratulálunk a díjhoz. Részletek lapunkon.

A Qubit „Év embere” díjával tüntették ki a DRÓT főszerkesztőjét

2024-ben Weiner Sennyey Tibor, költő, író és méhész érdemelte ki a Qubit „Év embere” elismerést. A díjátadón elhangzott – a Hamvas Béláról szóló tanulmányait és a fenntarthatóságra törekvő méhészeti tevékenységét méltató – indoklás szerint a díj a 2024 februárjában megjelent, az evolúció- és a viselkedésbiológia, a régészet és a néprajz, a farmakológia és az ökológia, és még egy sor további diszciplína tényanyagát szintetizáló hiánypótló ‘A méhészet művészete’ című esszékötet szerzőjének ítélte oda a lap szerkesztősége. Részletek és kapcsolódó Qubit-cikkek linkjei a DRÓTon.

Sziveri János versei kortárs előadásban Budapesten

„Bekalandoztam a Délvidéket, ám nemcsak tájait, hanem a szellem – szellemtelenség? – vidékeit is. Az ottani kultúra kellős közepéből zuhantam a margóra. Irodalmat szerveztem, éltem a bohémek életét, nyomorogtam, majd jött a súlyos betegség, a mérhetetlen testi szenvedés…” (Sziveri János)
– Elmecirkusz címmel mutatja be Sziveri János művei alapján készült előadását a két színész: Szorcsik Kriszta és Zoltán Áron. Részletek a DRÓTon.