Csehy Zoltán sem veszi át a Térey-ösztöndíjat
Január 21-én adták közre a Térey János-ösztöndíjasok listáját. Bartók Imre rögtön jelezte, hogy nem kívánja átvenni a díjat, helyette Bartis Attila került a listára. Most Csehy Zoltán döntött úgy, hogy elutasítja a Petőfi Irodalmi Múzeum ezidáig ismeretlen összetételű kuratóriuma által megítélt támogatást – írta meg január 25-én a Dunszt.sk. Részletek és előzmények a DRÓTon.
Ők lesznek a Térey-ösztöndíjasok
A Térey-ösztöndíj havi összege 2020-ban havi bruttó 320 ezer forint. A Térey-ösztöndíjra javasolt 45 alkotó neve a DRÓTon is olvasható.
A Petőfi Irodalmi Múzeum újrahangolása
Kultúrharc, brüsszeli bűvszavak, inkubátor és állami irodalompolitika… – Demeter Szilárdot nevezték ki végül öt évre a Petőfi Irodalmi Múzeum igazgatójának. Olvassunk bele együtt az új főigazgató nyertes pályázatába, ismerjük meg világlátását és elképzeléseit.
Katasztrófahelyzet van!
A 88. Ünnepi Könyvhetet is szervező Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesületének elnökének májusban Péterfy Gergely írót választották, így ő került a könyves szakma élére.
Rejtő Jenő dobta a Macát!
Rejtő Jenő költőként indult, majd óriássá lett, de előtte még dobta a Macát. Szó szerint. Thuróczy Gergely irodalomtörténésszel – a 2016-os A megtalált tragédia. Rejtő Jenő emlékére könyv szerkesztő-szerzőjével – beszélgettünk.
Dávid Gyula: 1956 Erdélyben és ami utána következett
Igen ritka és értékes rendezvényen vehetett részt az, aki elment a Petőfi Irodalmi Múzeum által rendezett Dávid Gyula-estre. Tele volt a Vörös Terem, de minden bizonnyal egy jóval nagyobb terem is tele lett volna, joggal. A 88 ! éves szerző könyvét aznap mutatta be Pécsi Györgyi irodalomkritikus, szerkesztő. Dávid Gyula műve bár „hivatalosan” az erdélyi eseményekről szól, mégis sokkal több ennél.
„Meg kell-e mentenünk Németországot?” – kérdezte Szőcs Géza
Szőcs Géza, mint a Magyar Pen Club elnöke, kerekasztal-beszélgetésre hívott közép- és kelet-európai gondolkodót a migrációnak az európai és közép-európai kultúrára, identitásra gyakorolt hatásáról.
Szellem a gépben
Irodalom, művészet és a társadalom kritikájának, az államtól független és szabad reprezentációja, a web2-es felületeken, a XXI. század hajnalán volt a témája a DRÓTestnek a Petőfi Irodalmi Múzeumban.
Mi a szabadság? – Konrád, Ludassy, Fabiny a PIMben
Kíváncsi vagy, hogy Konrád György – író, Ludassy Mária – filozófus, az MTA tagja és Fabiny Tamás – evangélikus püspök mit mondtak a migránsokról? Mit gondolnak a szabadságról? A DRÓTon most megnézheted és meghallgathatod.
Maradni szégyen, veszni borzalom
„Maradni szégyen, veszni borzalom” – Magyar írók az első világháborúban címmel nyílt kiállítás a Petőfi Irodalmi Múzeumban.