„Kormányváltásban reménykedtem, rendszerváltást kaptam” – Bék Timur a választás éjszakájáról és a kétharmad veszélyéről

„Az lesz a kiengesztelés, ha a kormány ezentúl transzparensen, a népért fog működni. Ha elszámoltatja az előző vezetést, és felelősséget vállal a maga hibáiért. Ha felszámolja az állami propagandagyárat, és független, kritikus közszolgálati médiát épít a helyére. Ha nem néhány havert és rokont juttat többszáz- meg ezermilliárdos vagyonhoz meghekkelt közbeszerzéseken és állami megrendeléseken keresztül, hanem felszabadítja a piacot vállalkozók és cégek százai számára. A nemzet szégyenének, a mi félhülye strómanunknak a lassan kétezer-milliárdos vagyona lehetne kétezer mesésen gazdag ember vagyona, akik egymással versenyeznek piaci szabályok alapján, így cégeik kénytelenek a lehető legjobb szolgáltatásokat nyújtani, különben az ügyfelek mást választanak.
Az lesz a kiengesztelés, ha ezentúl nem veszíti el közpénzjellegét. Ha visszakerülnek a fékek és ellensúlyok. Ha a köztársasági elnök nem egy bologatós kutya lesz. Ha a pedofilok nem kapnak kegyelmet. Ha nem vasmarokkal szorítják majd a kétharmados hatalmat, és más pártokat is bejuttathatunk a jövőben a parlamentbe, hogy valódi vita folyjon a közügyekről, melyben valamennyi magyar ember értékei képviseltetve lesznek. Demokratikus jogállam és valódi többpártrendszer: ez lesz a kiengesztelés. Alább nem adjuk.”

Bék Timur

Visszataszító, ahogyan a kormány kommunikál az állampolgárokkal – Bék Timur költő és tanár szavai a választások hetén

A DRÓT hat részből álló interjúsorozatot készített a választások alkalmából. Írókat, költőket, színházi embereket, filozófusokat, történészeket és más értelmiségieket kérdeztünk arról, hogyan látják a jelenlegi helyzetet, és miként viszonyulnak a 2026-os választásokhoz.

Mindezt azért tesszük, mert hisszük, hogy a magyar értelmiségnek felelőssége van abban, hogyan alakulnak a dolgok – ha másként nem, legalább úgy, hogy megszólal a saját buborékján túl, a szélesebb nyilvánosság előtt is. A DRÓT erre lehetőséget ad – de ez a szabadság csak akkor létezik, ha élünk vele.

Bék Timur

Felülkerekedni démonainkon – Bék Timur interjú

„Tulajdonképpen felnőtt vagyok, úgyhogy kénytelen voltam a kamaszos lehangoltságomat felnőttes rezignációvá avanzsálni. ” – mondja Bék Timur az 1997-ben született költő. Második kötetről, a költők túlmisztifikálásáról, a slam-poetryről, az oktatás megreformálásáról, a kötelező olvasmányokról, felnőttségről és generációjáról nyilatkozott a DRÓTnak.