Polaroid Forradalom – A Polaroid Workshop közös tárlata

A Polaroid Workshop alkotói ismét együtt állítanak ki – hat különböző látásmód, egy közös szenvedély: az analóg-instant fotográfia. A 2020-ban alakult művészeti csoport negyedik kiállítása a Polaroid műfajának sokszínűségét mutatja be – személyes történetek, kísérletező kedv, kéziratok és lenyomatok párbeszéde.
A megnyitó 2025. április 26-án 18 órakor lesz, a tárlat része a Budapest Photo Festival hivatalos programjának. Részletek a DRÓTon.

Merülés az alvilágba a Kultcaféban

Annyi minden zajlik kívül és belül. Nemcsak a tavasz, hanem nehezen felfogható változások. Olykor lemarad a lelkünk. Ehhez kínál Stenszky Cecília mesemondó egy megállót: hogy utol tudd érni magadat, hogy megállj, és bevárd a lelkedet, hogy ismét összekapcsolódj önmagaddal. Többek között erre is alkalmas egy mesemondó est. – a DRÓTon az április 24-ei Premier Kultcaféban tartandó ‘Perszephoné: Merülés az alvilágba’ estet ajánljuk.

Szabadság, szerelem, költészet szombaton Ferencvárosban

Mi a költészet? Miért éppen verset olvass? Mi az a vers? Mit gondolunk ma az irodalomról? Milyen szerepe van? Hogyan segíthet a költészet megőrizni önmagunkat, a szabadságunkat és tisztánlátásunkat a mai világban?
Formanek Csaba színész, rendező, a Kettőspont Színház vezetőjének és Weiner Sennyey Tibor költő, író, méhész közös estje a ferencvárosi Konnektor kulturális központban a Magyar Költészet Napja alkalmából.

Méhészet és költészet megejtő szépségű tárgyakkal

A Néprajzi Múzeum két nap, két helyszínen, két témában is a méhek, a méhészet hagyományaira fókuszál Weiner Sennyey Tibor író-költővel. A szerző a költészet napján, 2025. április 11-én „A méhészet művészete” című, második, javított kiadásban megjelenő könyve apropóján a múzeum gyűjteményi központjában raktározott eredeti műtárgyak között, néprajzos muzeológusokkal együtt várja a közönséget, majd április 12-én, szombaton az intézmény húsvéti rendezvényén avatja be az érdeklődőket a méhészet és az alkotóművészet inspiratív találkozásának rejtelmeibe. 

Tolnai Ottó

Tolnai Ottó (1940-2025) felolvassa versét és arról beszél, hogyan kellene a verseket felolvasnunk

2025. március 27-én meghalt Tolnai Ottó Kossuth-díjas író, költő, műfordító, a vajdasági magyar irodalom kiemelkedő alakja, a magyar irodalom korszakos jelentőségű alkotója, közölte a hírt a család. 84 éves volt. Mi most a DRÓT archívumából két különlegesen értékes anyaggal emlékezünk a költőre: egy hangfelvétellel és egy archív videófelvétellel.

Formanek Csaba

Formanek Csaba rendező videóüzenete a színházi világnap alkalmából

A színházi világnap elnevezésű nemzetközi ünnepnapot a Nemzetközi Színházi Intézet (ITI) kezdeményezésére 1962 óta évente március 27-én tartják meg világszerte. Különféle hazai és nemzetközi színházi rendezvényeket szerveznek ebből az alkalomból. Évente más és más világhírű személyiséget kérnek fel az ITI részéről a világnap nemzetközi üzenetének megfogalmazására. Magyarországon 1978 óta ünneplik. Formanek Csaba rendező különleges üzenetét itt láthatjátok a DRÓTon.

Testünkbe szorultunk – Beszélgetés Magyary Ágnessel új könyvéről

Mit gondolunk a testről? Hogyan változott a testről alkotott elképzelésünk az évszázadok során? Mi a fontosabb a test vagy a lélek? Miért űzzük a tökéletest? – Magyary Ágnes íróval Pénzes Kincső készített interjút a DRÓTon sorozatban publikált, majd pedig 2025 tavaszán a Magvető kiadónál megjelenő ‘Testodüsszeia’ című esszékötete kapcsán.

Kellj fel és járj!

Az élet alapvetően mégiscsak inkább vicces és szerencsére csak kevés időt kell hülye kormányablakban a hülye hivatalnokokkal bajlódnunk. Az embereknek is remek a humorérzéke.
Vegyük például a 15. fejezetben már emlegetett El Escorial pénztárosát, aki arra a kérdésre, hogy vajon akadálymentes-e az El Escorial látogatók előtt nyitva álló része, azt a frappáns választ adta, ha fel tudok állni a székből és felmenni a kétezer lépcsőn, akkor igen.