Méhakarat
– találkozó, előadások és performansz Budapesten
méhakarat * fn ~ -ú, -ot, -os
1. Performatív fogalom, mely vegyes változata a méhcsalád és az emberi társadalom közötti hasonlóságra. 2. Nép- és öko-barát állásfoglalás.
IDŐPONT
2021. szeptember 25.
HELYSZÍN
Szeszgyár (1086, Budapest, Szeszgyár utca 12.)
Leírás, programok:
Mindkét állományról elmondható, hogy a bennük résztvevő egyedeik tagjainak számítanak a vezérelt szinergiában. Az euszociális méhek államalkotóak, tehát az egyednek nincsen reprodukciós készsége, azonban az egész társas egységüknek van – magas fokú munkamegosztásban élnek. Míg az emberek maximum pro-szociális disszidensek, mert megértik a társas törvények szerepét a rend fenntartása érdekében, de csak addig engedelmeskednek a tekintélynek, míg annak legitimitása van.
(Átültethető-e közénk a méhek organizált tudása a családról? Létezhet sértetlen szorgalom az emberiségben? Hogyan érvényesülhet a méhakarat? )
(________)
RÉSZLETES PROGRAM:
(11:00-től ▹ Fodor Orsolya – Királynők
(Gondolkodás kaptárról, emberi közösségekről, valamint arról, hogy van-e olyan résztvevője, aki egyben a legnagyobb felelősségvállaló: az adott organizmus első számú szolgálója? Szükség van-e hasonló szerepre – az uralkodó és egyben legfőbb szolgáló szerepére – az emberi társadalomnak? Miért csak egy királynő van? Mi történne, ha eltűnnének a kaptárból, a világból a királynők?)
(12:00 – 12:45 ▹ haimey – Gondviselések (a, Mások lakhatása b, Szituációs nedv)
(Párhuzamos beavatkozások a gondviselés jegyében, mint szolgálati performance. Előjáróban annyit, hogy a kettős munkafelosztás tartalmaz egy városi méhpanel-modell felállítását, és begyűjtött budapesti növényváladékoknak a vegyítését. A két performance teljesítése összefüggést igazol a végére.)
(13:00 – 14:30 ▹ Pro Progressione – Banquet for Bees // bankett és beszélgetés az előadásról
Hazánkban mind az alternatív, mind a kőszínházi közegben kevés, a tudománnyal és a környezetvédelemmel szoros kapcsolatba hozható művészeti program születik. Christine Fentz módszertana a környezetvédelmi elemeket az oktatási megközelítéssel vegyíti, mindemellett előadásai alternatív térspecifikus helyen valósulnak meg.
Másfél órás közösségi ebéd és beszélgetés az alkotókkal.
(15:00 – 16:30 ▹ Béres Bíborka – Kaptártánc
(A workshop egy csoport idegen között másfél óra alatt kialakítható nonverbális megértést és kapcsolatot, valamint a szomatikus szinergiát kutatja. Hogyan tud együtt mozdulni pár, eddig ismeretlen ember úgy, hogy a mozgásuk az elejétől a végéig közös legyen? A méhek társadalmának magja egy olyan közeg megteremtése, ahol az egyéneken és az általuk betöltött szerepkörökön túlmutatóan jön létre egy közös egység és funkcionalitás. )
(17:00 – 17:45 ▹ Weiner Sennyey Tibor – A méhek csodálatos történelme
Hogyan változtatták meg a bolygót a méhek? Vajon ki volt az első méhész? Hogyan változott az ember és a méh kapcsolata a történelem során? Milyen jövő vár ránk a méhek nélkül? Mit tehetünk? Mi az az „etikus méhészkedés”?
Weiner Sennyey Tibor költő, író, a DRÓT főszerkesztője és kezdő méhész előadása arról,
hogy milyen sokszor különös, máskor kegyetlen, de legtöbbször csodálatos módon kapcsolódott az ember és a méh.
(18:15 – 18:45 ▹ Pável Réka – A mihaszna haszna a kaptár életében
(A herék a melegben legyeznek, nem etetnek, nem építenek, nem gyűjtenek, nem gondoznak. Apátlanok. Idejük nagy részét dologtalanul töltik a kaptárban, aminek fenntartásáért dolgozó társaik életük minden pillanatában szabályozott rendben munkálkodnak. Funkciójuk mégis jelentős – ők felelnek a méhállomány genetikai sokszínűségéért s az új dolgozók, királynők nemzéséért. Mivel telik a here-idő egy önreflektív lény esetében? Hogy kapcsolódhat s határozza meg a dologtalan rész a dolgos egészt?)
(19:00-től ▹ esti tűz
(________)
(A méhakarat programjainak pontos napirendjét hamarosan közöljük.)
A performansz találkozónak helyszínét a VIII. kerületi Szeszgyár közösségi telek fogja biztosítani egy teljes napon át, szeptember 25-én. A részvétel ingyenes.
Fotó Weiner Sennyey Tibor