Mire gondolhatott a költő?
Sorozatunkban Formanek Csaba portréfilmjeit mutatjuk be, melyeket az Új Alkotóműhely Egyesület tiszakécskei művésztelepén készített. A második epizódban Köbli Alexandra festő, Magyari Balázs szobrász és Pokorny Szilárd költő, író, humorista mesélnek ihletforrásaikról és munkáikról...
Művészek közelében azért is izgalmas tartózkodni, mert alkotásuk bizonyos módon tükrözi személyiségüket. Csalafinta dolog ez. Végül is az ember jó eséllyel beledolgozza saját magát a munkájába – akár tudatosan teszi, akár tudattalanul. Ebből talán az is következik, hogy a saját teremtésünk által megismerhetőbbé válunk? Vagy még sarkosabban: a teremtés által nyílunk meg a világnak? Persze érvényes lehet a másik nézőpont is:
a mű mögé el is lehet bújni, mint egy maszk mögé, el lehet tűnni mögötte, vagy leválni róla.
De honnan tudjuk - szobrát, képét, verseskötetét szemlélve - hogy alkotónk most távol lép tőlünk vagy esetleg éppen hogy igyekszik a közelünkbe férkőzni? „Mire gondolhatott a költő?”
Iskolai élményeik sokakat elrettenthetnek az efféle meditációktól, pedig nem haszontalan, ha bekukkantunk néha a művészet kínálta tükörlabirintusba. Főleg akkor, ha nem a tankönyvek elvárt mondataival szeretnénk kijönni onnan, hanem saját élményeinkkel. Akik egy kézlegyintéssel elintézik az alkotó személyét, mondván: „ide a képet, nem érdekel, ki pingálta!”, azok legalább akkorát tévednek, mint akik azt hiszik, hogy az irodalom a szerzők életrajzából áll.
Persze, hogy nem az „életrajz” a fontos! - de a teremtés lélektana olykor az elkészült műveknél is érdekesebb lehet. Kis portréfilmjeim forgatása során - az 1. részben leírtakon túl - az is érdekelt, hogy riportalanyaim mennyire terveznek előre:
látják-e maguk előtt a később elkészülő műveket, mennyire tudatosak, és mennyire bízzák ösztöneikre, a véletlenre, vagy esetleg saját vágyaikra-félelmeikre magukat.
Mindezek után én sem tehetek mást: a filmnyelv eszközeivel kissé a magam képére formálva mutatom be őket.
Tiszta színnel, tiszta szívvel - Köbli Alexandra műhelyében
Tojásos pezsdülés, avagy hogyan ihlette meg a Tisza vonala Köbli Alexandrát. Portréfilmünkben a festészet, a színek és a látás fontosságáról is beszélgettünk, és persze arról, hogyan születik a kép a tiszakécskei művésztelepen.
Valami nem földi dolog - Magyari Balázs fémszobrai
Magyari Balázs a Képzőművészeti Egyetem szobrász szakán végzett. A kezdetektől részt vesz a tiszakécskei Új Alkotóműhely Művésztelepen. Saját belső képeit követve készít acélszobrokat. Kisfilmünkben bepillantunk az alkotás egyik szikrázó fázisába, és azt is megtudhatjuk, milyen szobrokat készítene, ha lehetősége nyílna rá.
A lusta szakács kse - Pokorny Szilárd író, humorista
Pokorny Szilárd, alias Poxy harmadik alkalommal vett rész tiszakécskei művésztelepünkön. Irodalmi tervei mellett stand-up comedy estre is készült. Kisfilmünkben bekukkantunk Hősünk ihletett pillanatokkal és alkotói válságokkal tűzdelt munkafolyamatába, majd részleteket láthatunk a Családi Napon előadott műsorából.
Művésztelepünkön született írásai letölthetők innen.